Nadert nu dan eindelijk de ontknoping voor (woning)bouwplannen in het Loosdrechtse gebied Ter Sype? Je zou het bijna denken, want grondeigenaar/projectontwikkelaar DC Vastgoed heeft bij de gemeente Wijdemeren een aangepast schetsplan voor de nieuwe woonwijk plus wat bedrijfsruimte ingediend. Maar er zijn nog hobbels.

Voor bouwproject Ter Sype heeft DC Vastgoed op 23 juni en 3 juli het jongste schetsplan plus een aantal bijbehorende documenten ingeleverd bij de gemeente Wijdemeren. Zoals De Gooi- en Eemlander onlangs meldde, voorziet het plan in 560 woningen.
Ontbrekende documenten
Maar wethouder Rosalie van Rijn meldde afgelopen donderdag aan de gemeenteraad dat er ook nog documenten ontbreken. Bijvoorbeeld een onderbouwing voor het plan voor 20.0000 vierkante meter aan bedrijfsgebouwen. Ook een formele luchtkwaliteitsberekening heeft de gemeente nog niet gezien. De gemeente heeft DC vastgoed gevraagd de nog ontbrekende spullen uiterlijk 12 september aan te leveren. Daarna kan het plan dan de gebruikelijke procedure in, aldus Van Rijn. Vrijdag legden burgemeester en wethouders die mededelingen van Van Rijn nog eens vast in een schriftelijke ‘verklaring’.
Zou het er met Ter Sype na pakweg 45 jaar dan toch nog van komen? Als DC Vastgoed de ontbrekende documenten eenmaal heeft ingeleverd, zou dat in beginsel zo kunnen zijn. Maar het lijkt realistischer te denken: eerst maar eens zien.
Vliegveld
En dat is dan vooral omdat Ter Sypes buurman vliegveld Hilversum geen krimp lijkt te willen geven. Op 24 januari legde het bestuur van Stichting Vliegveld Hilversum in een zeer uitgebreide brief aan DC Vastgoed/Ontwikkelmaatschappij Ter Sype CV nog eens uit wat van die kant de bezwaren zijn tegen bebouwing voor wonen en werken vlak naast het vliegveld en precies in het verlengde van start- en landingsbaan 12-30. Hoofdproblemen: geluidoverlast voor de toekomstige bewoners en veiligheidsrisico’s voor zowel die bewoners als piloten, aldus het vliegveldbestuur.

Dat bestuur verwijt de ontwikkelaar dat die wel mooie praatjes houdt, maar die in de praktijk in het geheel niet waarmaakt. Bovendien: ,,U biedt op geen enkele wijze een operationele oplossing of compensatie’’. Zoals op Rading Nul al eind 2021 opgemerkt zou de ontwikkelaar het vliegveld een (financiële) handreiking kunnen doen in ruil voor het buiten gebruik stellen van de voor woningbouw zo problematische baan 12-30. Maar daarvan is het voor zover bekend nog altijd niet gekomen.
‘Kostbaar juridisch traject’
Geen wonder dus dat het vliegveldbestuur in januari opperde de hele zaak maar te laten rusten tot de gemeenten Hilversum en Wijdemeren op 1 januari 2027 gefuseerd zijn. Kennelijk verwacht het vliegveldbestuur van Hilversumse zijde steun. Dat is inderdaad niet ondenkbaar. Afgelopen april sloot Hilversum met het vliegveldbestuur een nieuw huurcontract, niet tot aan fusiedatum 1 januari 2027, nee voor 25 jaar met daarna een optie om het contract met 15 jaar te verlengen.
Tegen die achtergrond is het vliegveldbestuur niet van zins zich in een hoek te laten drukken. Niet voor niets schreef het in de brief van 24 januari: ,,Wij voorzien een kostbaar juridisch traject tot en met de Raad van State.’’
Te voorzien valt dus dat er nog eventjes geen stenen op elkaar zullen worden gestapeld op Ter Sype. Treurig voor de vele woningzoekenden in (nu nog) Wijdemeren en de rest van de regio.

Even de feiten op een juridisch rijtje. Punt 1: DC Vastgoed heeft in het aantoonbare verleden wèl aangeboden bij de dragen in een halfverharde baan 13-31. Een doodnormale oplossing, zie Texel. Men vergeet dat nu we een ander bestuur zit, om politieke redenen dus.
2: het vliegveld is jaren voorstander geweest. Is die opvatting nu juridisch verjaard?
3: men wilde toen een lange termijn oplossing voor de pacht uitonderhandelen met Hilversum; nu is dat gelukt omdat ter Sype geen concurrent meer is voor Anna’s Hoeve(de geheime reden achter de tegenwerking destijds volgens de PvdA wethouder)
4. tot slot een klacht richting gemeente Wijdemeren: had men het ontbreken van 2 documenten niet wat eerder kunnen melden aan DC al die vervlogen jaren? Of wordt hier uitvoering gegeven aan een politiek CDA spelletje tussen twee burgemeesters? V d Top dreigde onze burgemeester al en die beet niet van zich af. Hilversum gaat hier zeker 280 nieuwbouwwoningen aan overhouden voor haar inwoners. Als dat zo is dan begaat men (weer) een ongelooflijke blunder en bewijst men niks maar dan ook helemaal niks te doen voor onze honderdwn woningzoekenden .
Maar ja,ik kijk nergens meer van op. Was het beter gelopen als hier een CDA architect bij was betrokken?